وبلاگ شرکت سنگ مصنوعی صدر استون

صدر استون اولین شرکت تولید کننده سنگ‌های آنتیک و مصنوعی در ایران

چهارشنبه 19 آبان 1395 ساعت 14:52

رابطه فیلم های پیکسار و معماری - 4 درسی که انیمیشن های پیکسار در مورد معماری به ما می آموزند ، کاترین آنتونی

رابطه فیلم های پیکسار و معماری - 4 درسی که انیمیشن های پیکسار در مورد معماری به ما می آموزند ، کاترین آنتونی

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدر-دیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-01

در طول بیست سال گذشته، فیلم های پیکسار تعداد بسیار زیادی بیننده را در سرتاسر دنیا به خود جذب کرده است. درحالی که پیکسار نقشی پیشگام در دنیای سینما و داستان گویی دارد، روابط آن با معماری تا کنون به خوبی درک نشده است. یکی از تواناهایی های شاخص پیکسار قدرت ارائه ی جهان معماری به صورت باور پذیر و مطابق با دنیای واقعی انسانها میباشد. دنیای پیکسار میتواند به وسیله ای جدید برای تشویق به تفکر خلاقانه و منتقدانه نسبت به طبیعت تبدیل شود.

تمرکز ما در اینجا بر روی کارخانه ی هیولاها، داستان اسباب بازی یک و دو ،در جستجوی نمو ، آپ و وال ای میباشد. این فیلمها تمامی در دنیای انسانها و یا در دنیایی مطابق با دنیای انسانها اتفاق افتاده است که نشان دهنده ی جنبه های مختلف محیط اطراف ما از نقطه نظرهای منحصر به فرد شخصیت هایی که در شکل ها و اندازه های مختلف، میباشد.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدر-دیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-03

1. سهولت دسترسی معماری و معمارهای آینده با مشاهده ی شخصیت های پیکسار میتوانند بسیاری از مسائل از جمله تعامل با محیط زیست را یاد بگیرند. شخصیت های پیکسار از نظر شکل، اندازه و توانای های فیزیکی متفاوت هستند و در عین حال میتوانند راههایی برای مانور دادن در محیط زیست خود را مدیریت کنند. در مقابل، بیننده نیز میتواند ببیند که چگونه آنها در هنگام عدم برآورده شدن نیاز هایشان از سوی محیط زیست، مبارزه میکنند. به طور مثال " مانسترپولیس " را در کارخانه هیولاها ، شهری تخیلی که ساکنان آن بسیار مختلف هستند،برخی کوچک و برخی بسیار بزرگ هستند، در نظر بگیرید.برای حرکت در سطح شهر برخی میغلتند و یا عقب نشینی میکنند و یا راه میروند و با این حال همگی میتوانند به سادگی در سطح شهر حرکت کنند. در صحنه هایی که شخصیت های اصلی را در سطح شهر نشان میدهد، میتوان دید که خانه ها نشان دهنده ی شخصیت ساکنین آن ها است. در این کارخانه ی هیولا ها ، در ها ی کل ساختمان مجهز به دو ست از میله برای هل دادن هستند که برای کاربرهایی با سایز ها و اندازه های مختلف متناسب است که نشان دهنده ی حساسیت و توجه به در دسترس بودن و سهولت در طراحی جهانی و همگانی است. "مانسترپولیس" در برابر تفاوت های شخصی پاسخگوست و به ساکنینش این اجازه را میدهد تا در کنار یکدیگر به راحتی و خوشحالی زندگی کنند.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدر-دیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-04

از طرفی دیگر در داستان اسباب بازی ها شخصیت ها میبایست از دریچه های مکانیکی به عنوان وسیله برای حمل و نقل استفاده کنند، که بسیار شبیه به مسیرهای ناخوشایند کوچه پس کوچه هاییست که افرادی که مجبور به استفاده از صندلی چرخدار هستند، ناچار به استفاده هستند. راه پله ها و راه رو ها معمولا موانع بسیاری را ایجاد میکنند. این فیلمها به بیننده اجازه میدهند تا با گرفتاریهای کسانی که در شرایط مختلف فیزیکی قرار دارند و مجبورند تا با موانع هر روزه و پیش آمد های روانی و فیزیکی ناشی از مسیریابی در طراحی ضعیف فضا و شهرها، همدردی کنند. پیکسار از این تضاد به عنوان وسیله یا برای جلو بردن داستان استفاده میکند.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدر-دیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-05 2. سازگاری با محیط زیست و روابط آن با طبیعت یکی دیگر از شاخصه های پیکسار در میان فیلمها رابطه ی بین محیط ساخته ی بشر و محیط طبیعت است. بخش بزرگی از داستان کارخانه ی هیولاها توسط نیاز شهر به فریاد اداره میشود. فریاد کودکان انسانها به شهر قدرت میبخشد. همانطور که نیاز به انرژی افزایش میابد، تعدادی از هیولاها به روش های غیر انسانی به جمع اوری جیغ روی میاورند. با این حال، شخصیت اصلی فیلم، سالی، متوجه میشود که حتی انرژی های قدرتمندتر و سالمتری میتواند از طریق خنده ی بچه ها تامین شود و قیاسی بین سوخت های فسیلی و تاثیر مخرب آنها با انرژی های پایدار که از روشهایی چون انرژی باد و خورشید به دست امده است شکل میگیرد.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-06

"وال ای" موضع قطعی تری نسبت به الگوهای مصرف ما دارد و به ما دنیایی تخریب شده را نشان میدهد که باید آن را ترک کنیم چرا که دیگر توانایی متحمل شدن زندگی انسانی را ندارد و تمامی انسانها را منجر به زندگی در شرایطی محسور با محدودیت های حرکتی به همراه تکنولوژی، میکند. از آنجایی که طراحان زندگی آینده و معماران باید زیست تخریب پذیری مواد را در نظر بگیرند تا اینکه اثرات زیست محیطی بناهای جدید را تا حد ممکن کاهش دهند.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-07

در جستجوی نمو نشان میدهد که چگونه در زندگی روزمره خود ما لازم داریم تا نسبت به تاثیرات خودمان بر روی ساکنین غیر انسان بر روی زمین حساس باشیم. شخصیت اصلی ،نمو، از محیط زندگی صخره های مرجانی خود دور افتاده و به تنگی در مطب دندانپزشکی منتقل شده است. در اینجا ما میبینیم که چگونه ماهی در درون تنگ، که خودش هیچ تقصیری ندارد، به تدریج نا متوازن شده است. طراحی معماری برای حیوانات در برابرسلامت فیزیکی و روانی آنها پاسخگوست و باید چگونگی سازگاری محیط برای پاسخگویی به نیازهای آنها را در نظر گرفت و نباید تنها به نیازهای انسانی توجه کرد. در فیلم در جستجوی نمو، بیننده میتواند با تاثیرات طراحی های انسانی بر همزیستان غیر انسان همدردی کند.

3. بازتاب نفس علاوه بر راهای عملی که معماری میتواند اصول اخلاقی را از نظر سازگاری و مصرف انرژی خطاب قرار دهد، پیکسار نشان میدهد که چگونه معماری میبایست فراتر از بازتاب شخصیتی ساکنین برود. دو تا از شخصیت ها ،الی و کارل، عاشق هم میشوند، ازدواج میکنند و خانه ای کلنگی خریداری میکنند. در طی روندی ما شاهد آن هستیم که چگونه این خانه را مال خود میکنند و همچنین میبینیم که چگونه شخصیت خجالتی و کم رو "کارل" در مبلمان ساده ی او بازتاب میکند و همچنین شخصیت پر شر شور "الی" نیز در مبلمان رنگارنگ و جزئیات عجیب خانه نمود دارد. علاوه بر رد پای شخصیت هر فرد در مبلمان منزل، مجموعه ای از اشیا نیز نمودی از شخصیت آنهاست. از جمله قلک شکل خوک آنها که در آن برای ماجراجویی های آینده پول جمع میکنند. همانطور که فیلسوف فرانسوی، گستون بچلارد، در کتاب خود "The Poetics of Space" آورده است : خانه از خیالبافان محافظت میکند." خانه ای که آن دو باهم چیدمان کردند بازتابی عالی از اتحاد آنهاست و بیننده میتواند متوجه شود که چرا شخصیت اصلی،کارل، در طول فیلم بسیار تلاش میکند تا آن را حفظ کند. علاوه بر مامن و پناهگاهی امن بودن، این خانه بخشی عظیم از هویت و گذشته ی اوست.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-08

داستان عروسک ها نیزاهمیت بازتاب نفس در مبلمان و وسایل خانه را در فضای شخصی نشان میدهد. اندی که صاحب به ندرت دیده شده ی این عروسک هاست، تاثیر بسیاری بر روی داستان و دیگر شخصیت ها دارد. اتاق خواب او عمدتا صحنه ی اصلی و فضای اصلی فیلم است. این شخصیت اصلی داستان ،وودی، یک کلانتر عروسکی است و همچنین اسباب بازی مورد علاقه ی اندی است، اما با این حال علایق و ترجیحات او با وجود یک عروسک جدید ( باز لایتر) که فضانوردی عروسکی است، نسبت به وودی کم میشود.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-09

همانطور که علاقه ی اندی از وودی به باز متمرکز میشود، ما مونتاژی متفاوت از دکور اتاق او نسبت به قبل میبینیم، دکور اتاق ،پوستر ها ، ملافه ها و خرت و پرت های وسترن تمامی زمینه و رنگ و بوی فضایی پیدا میکنند. با این اتفاق وودی اعتماد به نفس خود را از دست میدهد چرا که فضای سکونت او دیگر نقش برجسته ی او در زندگی اندی را نشان نمیدهد، در حالی که اعتماد به نفس باز و اهمیت سمبولیک او در اتاق اندی افزایش میابد. تنش ها به دلیل ادامه ی نمود علایق اندی در محیط اطراف، بالا میگیرد و وودی کمتر و کمتر در اتاق بازتاب میکند.

پیکسار به ما نشان میدهد که یک ساختمان چه مقدار شادی و نشاط میتواند برای مردم به همراه آورد زمانی که این فضا بازتابی از خودشان باشد همچنین نشان میدهد چقدر برای نگهداری این فضا تلاش میکنند. در برخی موارد، تعریف معمار و تعریف ساکنین از اینکه چه چیزی موفق است با یکدیگر متفاوت است و گاها موجب اختلاف میشود. این فیلمها به ما یاداوری میکند که معماران میبایست مراقب باشند تا فضایی را طراحی کنند که نشان دهنده ی ارزش های مشتریان آنهاست تا در نتیجه ساختمانهایی خلق کنند که ساکنانشان به آن عشق بورزند.

4. لذت در نهایت، پیکسار به معماران یادآوری میکند که فراتر بروند و محیطی طراحی کنند که لذت و شگفتی را به همراه بیاورد. اگرچه پیکسار دنیایی متجانس با دنیای خودمان را به ما نشان میدهد، در عین حال بیننده های خود را تشویق به رویا و لذت بردن از "غیرممکن های قابل قبول" میکند، عبارتی که والت دیزنی آن را برای اولین بار استفاده کرد که به روش های منحصر به فرد فیلم های انیمیشن اشاره میکند که میتواند شاهکارهای غیرممکن را واقعی جلوه دهد. در کارتون "آپ" ، میبینیم که خانه ای به طورکامل توسط بادکنک های هلیومی بالا میرود. در کارخانه ی هیولاها، دنیایی را میبینیم که سفر کردن در تمام دنیا تنها از طریق درب کمدهایمان امکان پذیر است.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-10

پیکسار دنیایی با مکانهایی نا محدود برای اکتشاف را به تصویرمیکشد و بیننده را تشویق میکند تا خلاقانه و متفاوت فکر کند. پیکسار همچنین تلاش میکند تا به ما نشان دهد چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد زمانی که مردم لذت از محیط اطرافشان را از دست میدهند. در فیلم "وال ای" تمامی بشریت در سفینه ی فضایی به یاد ماندنی ای زندگی میکنند. فضای داخلی آن تعداد زیادی تبلیغات دیجیتالی از جایی که ساکنان در خلوت خود به تنهایی در آن زندگی میکنند نشان میدهد که در سرتاسر سفینه فضایی نشان داده میشود وتمامی نیازهای ممکن را خطاب قرار میدهد، درست مانند گوشی های هوشمند چندجانبه. اگرچه تکنولوژی محیط اطراف را پیشرفته تر میکند، در عین حال میتواند انتخاب هایی را برای اکتشاف و یا رابطه با دیگران را برای زندگی خسته کننده روزمره و جامعه ی عاری از زندگی فراهم کند. معماران میتوانند این نکته را به عنوان یاد آوری برای خلق طراحی هایی که منحصر به فرد و در عین حال به یاد ماندنی قلمداد کنند.

طراحی-دکوراسیون-داخلی-صدردیزاین-sadrdesign-پیکسار-معماری-انیمیشن-02

جمع بندی، پیکسار استودویی است که عمدتا برای نوآوری،خلاقیت ، کیفیت و محبوبیتش شناخته میشود. دنیای فانتزی فیلمهای پیکسار بچه هایی اثرپذیر و کم سن ،والدین آنها و معماران آینده را برای به داستان کشیدن طرز فکرهای مختلف در مورد محیط اطراف نشان میدهد. آنها اهمیت معماری اصولی و اخلاقی از جمله قراردادن محیطی که نیازهای دسترسی و اهمیت به طبیعت را تقویت میکنند در حالی که همچنان حس شوق، راحتی و لذت را حفظ میکنند، را به تصویر میکشند. به طور خلاصه میتوان گفت که، آنها میتوانند الهام بخش معماران تمامی عصرها باشند و به ما نشان دهند که دنیای ما با کمی تصور چگونه خواهد بود.

پ.ن:

خرید سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی

سنگ آنتیک

سنگ دکوراتیو

ترجمه اختصاصی برای صدر استون : ر.امیرفضلی

منبع : contemporist.com

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.