X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

وبلاگ شرکت سنگ مصنوعی صدر استون

صدر استون اولین شرکت تولید کننده سنگ‌های آنتیک و مصنوعی در ایران

چهارشنبه 19 آبان 1395 ساعت 15:40

تاریخچه سنگفرش Cobblestone | سنگفرش هر خیابان از طلاست

تاریخچه ی سنگ فرش

سالیان درازی است که از سنگ بعنوان پوشش سختی برای پوشش دادن سطح خیابان ها استفاده میکنیم. سنگ فرش ها و خیابان های سنگ فرش شده، بخشهای بسیار دوست داشتنی و نمادین زندگی، مخصوصا در بریتانیا هستند. صدای ماشین ها، دوچرخه ها، حتی صدای سم اسب ها بر روی آنها برای بسیاری از انسان ها آشنا و خاطره انگیزند و احساس راه رفتن بر روی آنها و لمس سنگ ها، تبدیل به چیزی فراموش نشدنی میشود. اما آیا تابحال لحظه ای بر روی سنگ فرش ها ایستاده اید و فکر کنید که این سنگفرش ها اولین بار در کجا مرسوم بوده اند؟ مزایای استفاده از آنها چیست و چه کاربردهایی دارند؟ ایده استفاده از آنها نخستین بار توسط چه کسی ارائه شد؟

سنگفرش ها بخشی از منظره ی چشم نواز، دلگرم کننده و ممکن است یاد آور بسیاری از خاطرات و افرادی باشند که دیگر در میان ما نیستند.

ریشه کلمه Cobblestone - سنگفرش

کلمه "سنگ فرش" (cobblestone) از کلمه انگلیسی cob (به معنای چوب ذرت) مشتق شده است. کلمات دیگر نظیر آن: cob leaves (قرص چوب بلال)، beacon cob (آژیر_چیزی که توجه را جلب کند) یا حتی cobnut (فندق) هستند. تصویری که از تجسم این کلمات در ذهن ایجاد میشود، همانا دایره ای بودن، کوچک بودن و شکلی شبیه توده است. پس تعجبی هم ندارد که از سنگ های کوچک، دایره ای و توده ای شکل مورد استفاده در سنگ فرش کردن خیابان ها بعنوان cobble یاد میشود. از این کلمه برای اولین بار در اوایل قرن پانزدهم میلادی استفاده شد. در آن زمان، جاده های جدید به سمت بالا و پایین کشور (بریتانیا) در حال احداث بودند. کارگران مجبور به راه رفتن در رودخانه ها و جریان آب؛ آب های سرد و بر روی گردترین و محکم ترین سنگریزه ها بودند. این سنگ ها، بعدها همان سنگ های cobble (و امروزه cobblestone) شدند که برای پوشاندن راه ها از آنها استفاده شد. با گذشت زمان، کلمه cobble برای اشاره به هر سنگ دایره ای شکل که قطری بین 2,5 تا 10 اینچ داشت، مورد استفاده قرار گرفت. اما در زمان احداث جاده ها، هیچ اندازه گیری صورت نگرفته بود. همه چیز چشمی انجام میشد و همه چیز به تناسب در کنار یکدیگر قرا میگرفت و اشکال زیبایی را خلق میکرد.

[caption id="attachment_3284" align="aligncenter" width="550"]استفاده از سنگ طبیعی برای پوششش خیابان نمونه ای از یک خیابان پوشیده شده از سنگ[/caption]

دلایل استفاده از سنگ، برای پوشش خیابان ها - چرا سنگ؟

سنگفرش را میتوان با قرار دادن سنگ ها در شن یا ماده ی مشابه دیگری و یا قرار دادن آنها در کنار هم در ملات مورد استفاده قرار داد. پوشش دادن خیابان ها با سنگفرش، خیابان ها و جاده ها را در تمام طول سال قابل استفاده میکند. مزیت بسیار مهم استفاده از سنگ، عدم ایجاد گل و لای در هوای بارانی و عدم ایجاد گرد و خاک در هوای خشک است. اسب های نعل شده هم در جاده های سنگی بهتر از آسفالت حرکت میکنند. البته ایجاد سر و صدای زیاد ناشی از حرکت بر روی سنگ ها از طرف کالسکه ها و اتوموبیل ها میتواند بعنوان یک عیب اینگئنه جاده ها مطزح باشد اما با این وجود، ایجاد این سر و صدا ها را میتوان این مزیت در نظر گرفت که به عابران هشدار نزدیک شدن میدهند. در زمان قدیم در بریتانیا برای ایجاد آرامش مقابل خانه کسانی که افراد سالمند یا بیمار داشتند، پوشاندن جاده های سنگفرش شده با کار، امری مرسوم بوده است.   [caption id="attachment_3282" align="aligncenter" width="520"]سنگفرش برای خیابان، تاریخچه سنگفرش سنگفرش زیبا و طرح دار[/caption]  

اما سوال اصلی اینجاست که چرا؟ چرا زمان و هزینه را صرف ساختن جاده های جدید کنیم، در حالیکه جاده های قدیمی صدها سال مورد استعمال بوده اند. اسب ها و چرخ دستی های فراوانی بارها این جاده های اصلی و کثیف را با حمل اسباب و وسایل خود، پیغام ها، به سفر بردن اربابان و صاحبان قدرت بدون هیچ مشکلی در نوردیده اند. اما مشکل اصلی همینجا بود: جاده های کثیف قذیمی، کهنه و بلا استفاده شده بودند و سرتا سر آنها را چاله هایی پوشانده بود. اگر دولت یا صاحب زمین در صدد تعمیر جاده ها برمیآمد بسیار متضرر میگشت و مجبور به پرداخت خسارت زیادی برای تعمیر جاده ها در پاین هر زمستان یا بهار، میشد. غالبا این راه ها غیرقابل عبور میشدند و سفر و تجارت را غیرممکن میکردند. استفاده از سنگفرش ها روشی برای اطمینان از این بودند که راه ها _یا حداقل بخشی از آنها_ ماندگار میمانند و اهمیتی ندارد که چه کسی و چگونه از آن استفاده میکند یا آب و هوا بر آن چه تاثیری خواهد گذاشت. سنگ فرش ها در شن یا در موارد دیگر در صورت متمول بودن صاحب زمین، در ملات مخصوص ساخته شده قرار داده میشدند. هر یک از سنگ ها برای سنگفرش شدن، با دست برداشته مبشدند و سپس با دقت در محل مورد نظر در زمین گذاشته میشدند. فاصله زیاد و سنگ نامتوازن با بقیه نباید وجود میداشت. نتیجه کار باید به حدی صاف و هموار میبود که کالسکه ها و چرخ دستی ها بتوانند بدون برخورد و به راحتی عبور کنند. از خیابان های سنگ فرش شده بعنوان پیاده رو هم از آنها استفاده میشد. غالبا به گونه ای متفاوت تر، در راه های قدیمی و کثیف تر، سم های غران اسب ها و چرخش دیوانه وار چرخ کالسکه ها، معمولا برسر عابر بینوایی فرو میآمد که حتی مجال درک واقعه را نمیافت. در نهایت وقتی که سنگ فرش ها فرومیرفتند، صدای ماشین ها از دور بیانگر این بود که در صورت نزدیک شدن به یک تعمیر اساسی نیاز خواهند داشت.

استفاده از سنگ بعنوان پوشش خیابان ها اولین بار در کجا و توسط چه کسانی استفاده شد؟

سنگفرش ها اولین ابزار ایجاد امنیت در راه های کشور بریتانیا در زمانی که قوانین سلامت و امنیت قابل بررسی و اهمیت بودند، به شمار میآیند. در هر حال، اولین سازنذه های این راهای خلاقانه، انگلیسی ها نبودند. در واقع رومیان اولین و مشهورترین سازنده های این گونه راه ها هستند. آنها شبکه ای تاثیر گذار بالغ بر 50,000 مایل جاده که همه آنها به شهر رم ختم میشد را ساختند و متد برتر خود را استفاده از سنگفرش قرار داده بودند. خیابان های سنگ فرش شده با دوام و امن، تنها راه های سفر در دوران روم باستان بودند. (دوران روم باستان از 250 پیش از میلاد آغاز شده است. چرا که قدیمیترین سنگ فرش کشف شده در آن زمان ساخته شده است).

[caption id="attachment_3283" align="aligncenter" width="520"]تاریخچه استفاده از سنگفرش، خیابان سنگفرش در رم خیابان سنگفرش شده در رم[/caption]

اگرچه هموار کردن خیابان با سنگ فرش، توجه سابق را به خود جلب نمیکند و سازندگان جاده ها امروزه به جاده های آسفالت شده روی آورده اند؛ اما یافتن یک خیابان قدیمی سنگ فرش شده و شنیدن صدای چرخ ها روی آن و احساس این سنگ های کوچک و دایره ای توده شکل، لذت خاص خود را دارد.

منبع - ترجمه توسط م.رحمانی عضو تیم تحریریه صدر استون


کاربرد سنگ در خیابان

کاربرد سنگ در طراحی خیابان

سنگ در کف خیابان و کوچه

سنگ طبیعی برای کف خیابان و کوچه و جاده

دکوراسیون شهری

استفاده از سنگ در کف خیابان و کوچه و جاده

Cobblestone in street

History of Cobblestone

Natural Stone for Paving Streets

Use of Cobblestone for the First Time

سنگ مصنوعی

سنگ تزئینی

سنگ دکوراتیو

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک نما

سنگ آنتیک چیست

مقایسه سنگ مصنوعی و طبیعی

مقایسه سنگ طبیعی با مصنوعی

مزایای سنگ مصنوعی

انواع سنگ مصنوعی

کاربرد سنگ مصنوعی

کاربرد سنگ مصنوعی در ساختمان

قیمت سنگ مصنوعی

سمنت پلاست

سنگ بادبر

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون منزل

سنگ مصنوعی سمنت پلاست

سنگ مصنوعی ساختمان

خرید سنگ مصنوعی دکوراتیو

سنگ آجری

سنگ آجرنما

سنگ نسوز

سنگ رنگی

سنگ آجرنما

آجر نسوز

سنگ آجر نما

قیمت هر متر مربع سنگ آنتیک

قیمت هر متر مربع سنگ مصنوعی

تکنولوژی ساخت سنگ مصنوعی

خط تولید سنگ مصنوعی

قیمت انواع سنگ آنتیک

هزینه نصب سنگ آنتیک

هزینه نصب سنگ مصنوعی

نحوه چسباندن سنگ آنتیک

نحوه چسباندن سنگ مصنوعی

لیست قیمت سنگ آنتیکپ.ن:

خرید سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی

سنگ آنتیک

سنگ دکوراتیو
برچسب‌ها: سنگ مصنوعی، سنگ آنتیک
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.